Kopia figury Niepokalanej Matki Kościoła

Kopia figury Niepokalanej Matki Kościoła

W Krościenku nad Dunajcem, na wzniesieniu o nazwie Kopia Górka, przed Centrum Ruchu Światło – Życie, znajduje się wysoka statua Niepokalanej – patronki ogólnopolskiego ruchu Domowy Kościół.

 11 czerwca 1973 r. arcybiskup metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła, dokonał uroczystego poświęcenia figury w akcie konstytutywnego zawierzenia Niepokalanej Ruchu Światło-Życie.

W czerwcu przyszłego roku minie 50 lat, od kiedy całe dzieło Ruchu zostało oddane Matce Kościoła.

Z tej okazji zrodził się pomysł wykonania kopii posągu Niepokalanej z Krościenka. Niezbyt dużych rozmiarów figurka miałaby peregrynować we wspólnocie DK naszej diecezji.

Od pomysłu do jego realizacji droga nie była prosta. Czy moderator wyrazi zgodę? Kto mógłby sprostać zadaniu? Jakie wymagania postawić wykonawcy ? Ostatecznie ustalono, że figurka -strukturą i kolorem zbliżona do oryginału – będzie miała ok. 65 cm wysokości. Jej wykonania podjął się Andrzej Delikta.

Z relacji autora wiemy, że po wnikliwym zapoznaniu się z historyczną i fotograficzną dokumentacją krościeńskiej Niepokalanej, stworzył model z gliny, a po nim specjalną formę, by móc wykonać odlew. Wszystkich szczegółów swojego warsztatu nam nie ujawnił. Ostatecznie powstała rzeźba  z kompozycji  żywicy akrylowej, połączonej ze sproszkowanym włoskim marmurem Carrara.

7 grudnia, w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Bydgoskiej Farze, ks. Paweł Rybka dokonał poświęcenia kopii figury Niepokalanej, Matki Kościoła.


Foto: Izabela Delikta

 

Andrzej Delikta

Maluje od zawsze. Jego płótna zdobią wnętrza wielu domów w Polsce i na świecie. Jest

autorem kilkunastu portretów sakralnych, rzeźb, które można zobaczyć w kościołach diecezji

bydgoskiej, gnieźnieńskiej i toruńskiej. Jest także autorem mozaiki ołtarza Miłosierdzia

Bożego w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.