DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH FILII PELPLIŃSKIEJ

Na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej dnia 5 listopada 2022 roku odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD) filii pelplińskiej.

W skład naszej filii wchodzą następujące diecezje: bydgoska, elbląska, pelplińska, toruńska oraz archidiecezje: gdańska, gnieźnieńska, warmińska.

Obecne na tym wydarzeniu były diakonie Ruchu Światło-Życie działające na terenie naszej diecezji. W spotkaniu uczestniczyła: Diakonia Oaz Rekolekcyjnych, Diakonia Muzyczna, Diakonia Liturgiczna, Diakonia Wyzwolenia oraz Diakonia Wychowawcza.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od zawiązania wspólnoty, następnie uczestnicy DWDD wysłuchali konferencji, przygotowanej przez pana Jarosława Szydłaka, dotyczącej „Narodowego Programu Trzeźwości”.

Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Kaoka- kapłan z diecezji elbląskiej, który nawiązując do Ślubów Jasnogórskich, zauważył, że sam Jezus Chrystus był w macierzyńskiej niewoli Maryi (był Jej poddany). Z tego powodu zachęcał uczestników spotkania do oddania się w „niewolę” Panu Bogu, bo tylko w ten sposób człowiek może być wolny. Kapłan zwrócił również uwagę zebranym, że prawdziwy przyjaciel musi znać swojego Mistrza, dlatego Jezus musi stać się dla nas nauczycielem i przewodnikiem. Służba w Ruchu Światło-Życie nigdy nie będzie w pełni skuteczna, jeśli w człowieku jest obecna jakaś mamona, coś, co nie pozwala być w pełni sługą Bożym.

Po Mszy Św. poszczególne diakonie naszej filii dzieliły się w grupach swoimi doświadczeniami.

W tym czasie odbyło się również spotkanie kręgu filialnego w którym uczestniczyły pary diecezjalne naszej filii.

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych zakończyły uroczyste nieszpory, którym przewodniczył ks. Paweł Rybka. Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie naszej diecezji w homilii, zachęcał, aby rozważane Słowo Boże nie było miejscem nadawania własnej interpretacji i tłumaczenia swojej własnej «prywatnej prawdy», ale prawdziwym wsłuchiwaniem się w głos Pana Boga, który chce nas przeprowadzić pośród różnych doświadczeń, nawet i ciemności.

Kolejne DDWD naszej filii odbędzie się 25 marca 2023 r. Gospodarzem tego wydarzenia będzie Archidiecezja Warmińska.

Już teraz zapraszamy posługujących w diakoniach naszej diecezji na to spotkanie.

Zdjęcia ze spotkania

Ks. Paweł Rybka