Bydgoski Orszak Trzech Króli

Bydgoski Orszak Trzech Króli

KOMUNIKAT 9.12.2017

 

Rozpoczęły się ostatnie przygotowania do V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

6 stycznia już po raz piąty kolorowy pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie pojadą ulicami miasta na koniach i wielbłądzie. Tym razem orszak przejdzie zupełnie nową trasą, a królowie pokłonią się Świętej Rodzinie w hali Łuczniczka.

Orszaki wrastają w świąteczny kalendarz. W styczniu przejdą ulicami kilkuset miejscowości w Polsce i na świecie. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło 15 tys. uczestników, a wspólne kolędowanie transmitowała ogólnopolska telewizja.

Znany jest już scenariusz V edycji orszaku oraz trasa. Wybrano też odtwórców głównych ról – królów oraz Świętą Rodzinę. Trwa szycie strojów oraz planowanie wypieku szczodraków, które są tegoroczną nowością.

Hasłem tegorocznych orszaków w całej Polsce są słowa „Bóg Jest Dla Wszystkich”. Organizatorzy chcą przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. W tym roku trzej królowie, reprezentujący zwyczajowo trzy kontynenty, reprezentować będą również trzy pokolenia. Pierwszy Król jest młodzieńcem, który dopiero rozpoczyna swoją drogę w dorosłość. Drugi Król jest mężczyzną w sile wieku, który reprezentuje mężów i ojców. Trzeci Król jest starcem, który dopiero u schyłku wieku, bogaty w wieloletnie ludzkie doświadczenie, odnajduje gwiazdę i drogę do Jezusa.

Królowie, jak co roku, pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtą będą królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy będą też rozdawać chętnym tekturowe korony i nalepki. W tym roku scenariusz zostanie też wzbogacony o scenkę „Dwór Heroda”.

– Orszak Trzech Króli jest powrotem do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. W święto Trzech Króli znany był zwyczaj kolędowania dzieci z gwiazdą, które pukając do domów otrzymywały nadziewane bułeczki lub rogale, zwane szczodrakami. W tym roku chcemy przywrócić ten zwyczaj. Uczestnicy orszaku będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi szczodrakami – mówi Marek Piątkowski, organizator Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.

Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele pw. św. A. Boboli, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. W tym roku organizatorzy proponują zupełnie nową trasę. Pochód wyruszy o godz. 12.15 sprzed kościoła na Placu Kościeleckich. Przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka, gdzie odbędzie się pokłon trzech króli.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszak.bydgoszcz.pl.