INFORMACJE MODERATORA DIECEZJALNEGO- MARZEC 2023

INFORMACJE MODERATORA DIECEZJALNEGO- MARZEC 2023
  Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus!

INFORMACJE MODERATORA DIECEZJALNEGO  

Dla wszystkich członków Ruchu Światło-Życie

1.  Rekolekcje Charyzmat Oazy Rekolekcyjnej
Na terenie naszej archidiecezji gdańskiej w weekend majowy w Dębkach nad morzem Centralna Diakonia Oaz Rekolekcyjnych poprowadzi rekolekcje Charyzmat Oazy Rekolekcyjnej. 
Rekolekcje skierowane są do osób, które chciałyby posługiwać na rekolekcjach: Księży, małżeństwa, osoby dorosłe oraz młodzież.

Rodzaj rekolekcji: Charyzmat Oazy Rekolekcyjnej (rekolekcje po przeżyciu ONŻ I  i ONŻ II) – prowadzone przez Centralną Diakonię Oaz Rekolekcyjnych
Zapisy:https://gdansk.oaza.pl/rekolekcje/
Termin: 28.04 – 3.05.2023
Miejsce: Dębki
Koszt: Dorośli – 820 zł
Dzieci – wiek liczony wg roku urodzenia: 2011 – 2012: 700 zł 2013 – 2015: 480 zł 2016 – 2019: 430 zł 2020 – 2023: 100 zł Zgłoszenia: 
Teresa i Darek Chamera, tel. 505-792-205, mail: dk@chamera.pl


2. Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych
25 marca 2023 odbędzie się kolejny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, nasza filia tym razem spotka się w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej (Olsztyn ul. Hozjusza 15).
Rozpoczniemy zawiązaniem wspólnoty o godzinie 9.30, koniec spotkania przewidujemy około godziny 17.30. Nie podajemy jeszcze szczegółowego planu i ceny ponieważ gospodarze muszą doprecyzować szczegóły. Ponieważ dzień naszego spotkania będzie jednocześnie dniem świętości życia, dlatego będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Formularz do zapisów:  https://forms.gle/5ao1vsHjNaRzXnKc8
Link będzie aktywny do 22 marca. Bardzo proszę o zapisanie się do tego dnia, ułatwi to dalszą pracę gospodarzom. Każda osoba zapisuje się oddzielnie.
Proszę o przypomnienie sobie referatu Moderatora Generalnego wygłoszonego podczas tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych. Można go odsłuchać https://www.oaza.pl/transmisja-48-kongregacji-odpowiedzialnych/ (transmisja z niedzieli 26 II, czas nagrania: 2.25’10’’ – 2.59’30’’).
 
Podział posług przygotowany przez diakonię liturgiczną:
Ceremoniarz – diecezja bydgoska Lektor I– diecezja toruńska
Psałterzysta – archidiecezja gdańska
Lektor II – archidiecezja warmińska
Ministrant krzyża – diecezja elbląska
Ministranci światła (2) – archidiecezja warmińska
Ministranci ołtarza (2) – diecezja bydgoska
Ministranci kadzidła (2) – archidiecezja gnieźnieńska
Modlitwa wiernych (przygotowanie* oraz odczytanie wezwań) – diecezja toruńska
Komentarz liturgiczny – diecezja bydgoska
Służba darów: składka (2 os.) – archidiecezja gdańska
wino, woda, hostie – diecezja pelplińska
Schola liturgiczna – archidiecezja warmińska 

UWAGI:
– posługujących w prezbiterium prosimy – w miarę możliwości – o przywiezienie alb
– modlitwę wiernych proszę przesłać na adres pkulczewska@gmail.com do 19.03.2023 r. (*należy przygotować: wprowadzenie dla celebransa, wezwania w liczbie 4-6 i modlitwę na zakończenie; do rozważenia i uwzględnienia: czytania liturgiczne i formularz Mszy św.)
czytania liturgiczne: Iz 7, 10-14; Ps 40, 7-8a. 8b-10. 11; Hbr 10, 4-10; J 1, 14ab; Łk 1, 26-38
formularz: Uroczystość Zwiastowania Pańskiego


3 Diakonia Ewangelizacji Archidiecezji Gdańskiej chciałaby spotkać się  podczas DWDD z Diakoniami Ewangelizacji innych diecezji z naszej filii. Jeśli takich nie ma, to z osobami, które są zainteresowane utworzeniem diakonii ewangelizacji.

Oto zaproponowane tematy do przemyślenia:
– jak ożywić członków Ruchu Światło-Życie aby chcieli ewangelizować?
– czy należy ewangelizować członków naszego Ruchu? W jaki sposób?
– jak ewangelizować we współczesnym świecie?
– metody ewangelizacji parafii, diecezji
– czy ewangelizacja uliczna jest skuteczna?
– wspólna ewangelizacja z innymi wspólnotami?
– ewangelizacja w więzieniach
– ewangelizacja online?
– czy skupiamy się na ewangelizacji narzeczonych, małżonków czy idziemy szeroko 
Pragniemy posłuchać innych – jakie prowadzą działania, w jakim kierunku zmierzają oraz wymienić się doświadczeniami.  


4. Rekolekcje Triduum Paschalne 2023

Termin: 6 – 9.04.2023
Miejsce: Bysławek (ośrodek) Informacje: Rekolekcje te adresowane przede wszystkim do osób, które uczestniczyły w Oazie Nowego Życia II stopnia, bądź Oazie II stopnia (Domowy Kościół). Warto wszelkie prace związane z przygotowaniem świątecznym poczynić znacznie wcześniej. Często właśnie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę dokonują się rzeczy niezwykłe – ciasta, sałatki i inne kulinarne przysmaki. O odkurzaniu i myciu okien już nie będziemy wspominali. Prosimy Cię Kochana Siostro i Drogi Bracie, nie tylko zaplanuj to wcześniej, ale też zrób to wcześniej. Ksiądz Paweł prowadził te rekolekcje dotychczas w trybie ”nie wyjazdowym”. Ze świadectw osób, które przeżywały te rekolekcje w tej formie zauważyć można, że brakowało im czasu na to, co związane z rekolekcjami, bo właśnie wiele obowiązków domowych i przygotowawczych zostawili na Triduum Paschalne. Mam nadzieje, że tymi niezwykłymi rzeczami w Wielki Piątek i Wielka Sobotę staną się inne sprawy niż te, co w latach ubiegłych. Chcielibyśmy także, aby te rekolekcje przyczyniły się do przeżywania Triduum Paschalnego od nowa, tzn. by rzeczy, których doświadczymy podczas tego świętego czasu były w kolejnych latach przez nas wykorzystywane. Każdy z uczestników otrzyma książeczkę, w której znajdować się będą teksty do: Adoracji Najświętszego Sakramentu, Namiotu Spotkania oraz Liturgii Godzin (można z niej korzystać, co roku – te teksty na ten święty czas, są nie zmienne). Mamy nadzieje, że będzie to dla nas wszystkich owocny czas. Zapisując się na te rekolekcję deklarujemy się uczestniczyć we wszystkich punktach programu, tylko wtedy owocnie przeżyjemy te rekolekcje.

Uwaga liczba miejsc z zakwaterowaniem jest ograniczona! Koszty: Uczestnictwo na miejscu (z zakwaterowaniem)
Dorośli i dzieci powyżej 10 r.ż.: 200zł
Dzieci od 3 do 9 r.ż: 150zł
Dzieci poniżej 3 r.ż: za darmo

Uczestnictwo dojazdowe (bez zakwaterowania)
Młodzież i dorośli: 100zł
Płatności: Zaliczka 50 zł od osoby – w ciągu 7 dni od zapisu, przelewem na numer konta podany w mailu z potwierdzeniem zapisu. Pozostała cześć kwoty – gotówka na miejscu.
Prowadzący: Magda i Jacek Piotrowscy, ks. Paweł Rybka kontakt: 609 446 417; madziankaw@wp.pl Zapisy

5. „Zrzutka” na Liturgię Godzin
Jako Oaza Młodzieżowa chcemy poprosić Was o wsparcie naszej zbiórki na zakup egzemplarzy 'Liturgii Godzin’ na rekolekcje oazowe. Nie udało nam się jeszcze dorobić swoich egzemplarzy, dlatego bardzo chcemy to zmienić w tym roku i liczymy na Waszą pomoc. 
Można potraktować inicjatywę tę, jako jałmużnę wielkopostną, każda złotówka się liczy.
Z ofiar przesłanych w ramach darowizny na cel kultu udało się nam już zakupić 25 sztuk Liturgii Godzin Wydanie Skrócone. Mamy nadzieje, że przy pomocy portalu „zrzutka.pl” uda się jeszcze zakupić kolejne 20 egzemplarzy.
Link do zrzutki: www.zrzutka.pl/sbujru
Już teraz z góry dziękujemy i pamiętamy o naszych ofiarodawcach w modlitwie    
Dla członków Domowego Kościoła


6.Katecheza rodzinna na Wielki Post Kochani! Jak co roku przygotowaliśmy propozycję do katechezy rodzinnej na Wielki Post – tym razem w formie wyprawy po „Skarby Miłosierdzia„.   W tej podróży chcielibyśmy przez niedzielne Słowo Boże odkrywać wskazówki, które pozwolą nam odkryć prawdziwe „skarby Kościoła”, czyli wszelkich potrzebujących. Dlatego będziemy chcieli poznawać i pełnić uczynki miłosierdzia, aby „gromadzić sobie prawdziwe skarby w niebie” i odkryć gdzie jest nasze serce (a zdaje się, że jest tam, gdzie nasz skarb ;).  
Szczegóły można poznać w naszych dwóch pierwszych filmach na YouTubie:  Mapa: https://youtu.be/-adY5vXZ4qs Pustynia: https://youtu.be/yOCcPg5C7n4  
Zamysł tej podróży jest taki, aby przeżyć ją całą rodziną (oczywiście w takim wymiarze, w jakim każdy z jej członków jest w stanie się zaangażować!). My przygotowaliśmy pomoce – elementy do Mapy Skarbów w formie kolorowanek do wycięcia i przyklejenia na własnym arkuszu z mapą oraz krótkie rozważania na YouTubie. Natomiast rodzina rozmawia o tym, w jaki sposób każdy jest w stanie zrealizować w danym tygodniu jeden z uczynków miłosierdzia, podejmuje postanowienia i pilnuje ich realizacji. I tyle 🙂  
Materiały: – kolorowanki do pobrania: sklep.blogoslawienstwa.pl/kategoria-produktu/kolorowanki/ (oczywiście za darmo) – filmy: www.youtube.com/c/blogoslawienstwa Można nas także śledzić na FB: www.facebook.com/Blogoslawienstwa/ , gdzie wrzucamy filmy oraz dodatkowe posty „motywujące” do dalszego podążania drogą wyprawy po skarby 🙂   I jeszcze jedno – wydaje się nam, że z powodzeniem można użyć tych materiałów do pracy z ODB – my to u siebie w parafii robimy 🙂  
Pozdrawiamy Was serdecznie z Gdańska!
Justyna i Marcin Milochowie wraz z Alicją 🙂    
Dla członków Oazy Młodzieżowej


7. Dnia 18 marca 2023 roku odbędzie się trzecie spotkanie Oazowa Szkoła Animatora. Przypominam o wykonaniu zadań, które otrzymaliście podczas ostatniego spotkania oraz o zgłoszeniu swojej nieobecności do 14 marca 2023. Spotkanie rozpoczniemy
godzinie 9:00, a zakończymy o 19:00.    

BARDZO PROSZĘ o przekazanie niniejszych wiadomości poszczególnym członkom kręgów Domowego Kościoła, jak i grup młodzieżowych.

Gdyby któryś z odbiorców tej przekazanej wiadomości chciał bezpośrednio otrzymywać e-maile z Informacjami od Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej. Może to zrobić za pomocą  NEWSLETTERA znajdującego się na stronie głównej www.oaza.bydgoszcz.pl.