Informacje Moderatora Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej 3/2024

Informacje Moderatora Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej 3/2024
Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus!  

Trwamy już od kilku dni w drugiej części okresu Wielkiego Postu, skupiającej się na rozważaniu Męki Pańskiej. 
Na początku niniejszego maila pragnę wyrazić moją przeogromną wdzięczność za całą naszą diecezjalną wspólnotę Ruchu Światło-Życie!

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie i wkład w organizację Wielkopostnego Dnia Wspólnoty, który okazał się niezwykle udanym wydarzeniem, pełnym duchowej refleksji i wspólnotowego przeżywania okresu Wielkiego Postu. Szczególne słowa uznania kieruję w stronę ks. Piotra Wencla za prowadzenie Drogi Krzyżowej, Parze Diecezjalnej Agnieszce i Rafałowi Staszewskim za starania w przygotowaniu smacznego poczęstunku, który umilił nam czas po modlitwie, oraz przedstawicielom Oazy Rodzin i Oazy Młodzieżowej za ich obecność, która wniosła do naszej wspólnoty dodatkową radość i energię.

Nie mogę zapomnieć o podziękowaniach za wsparcie w organizacji celebracji dla osób udających się na Triduum Paschalne w formie rekolekcyjnej. Dzięki zaangażowaniu Animatorów – Moniki, Urszuli, Nikodema i Szymona oraz Kapłanów: ks. Łukasza Krzewińskiego, ks. Karola Rawicz-Kostro i ks. Bartłomieja Kozłowskiego, udało się stworzyć atmosferę skupienia i modlitwy, która przygotowała nas do głębszego przeżycia Tajemnicy Paschalnej.

Serdeczne podziękowania kieruję do Mirosławy i Marka Chmielewicz za zorganizowanie inspirującej konferencji „Smartfon – wyzwanie naszych czasów?”, która otworzyła nam oczy na nowe aspekty życia w dobie technologii.

Dziękuję również wszystkim przedstawicielom z naszej diecezji, którzy licznie wzięli udział w 49. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze, tworząc wspaniałą wspólnotę wiary i modlitwy. Bardzo cieszę się, że podczas tego spotkania zostali pobłogosławieni nowi członkowie Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie – Elżbieta i Krzysztof Chałubkowie oraz Dorota i Ryszard Kochańscy.

Wreszcie, chciałbym wyrazić wdzięczność za obecność osób odpowiedzialnych za Diakonie Diecezjalne podczas Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych. Wasze zaangażowanie i troska o Ruch są niezastąpione, a wasza obecność dodaje nam sił do dalszej służby i działania na rzecz drugiego człowieka. Jeszcze raz serdeczne dzięki wszystkim za wspólne zaangażowanie i poświęcony czas na budowanie naszej wspólnoty.

Dodatkowo, pragnę wyrazić ogromną radość z możliwości spotkania się z klerykami z diecezji kaliskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej i naszej bydgoskiej, aby przybliżyć im szczególny obraz Chrystusa Sługi oraz wartości i idee Ruchu Światło-Życie. To niezwykłe doświadczenie dzielenia się wspólną wiarą i poszukiwaniem drogi do Jezusa Chrystusa było dla mnie niezwykle inspirujące i budujące. Mam nadzieję, że nasze spotkanie przyniosło dobre owoce duchowego wzrastania i umocniło naszą więź jako wspólnota Kościoła.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i serdeczność, jaką okazaliście podczas naszych spotkań!

 


Z radością przypominam, że Ruch Światło-Życie jest częścią Kościoła Katolickiego. Stąd też naszym pięknym zadaniem jest łączyć się z Kościołem Chrystusowym. Serdecznie zachęcam do uczestnictwa w obchodach JUBILEUSZU 20-LECIA DIECEZJI BYDGOSKIEJ, które odbędą się w dniach od 6 do 8 kwietnia 2024 roku.

Dnia 6 kwietnia (sobota) o godz. 12:00 w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy rozpocznie się Msza Święta dziękczynna z udziałem całego prezbiterium i wiernych diecezji bydgoskiej. Nastąpi także rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła oraz agapa dla wszystkich obecnych na dziedzińcu przed bazyliką.

Natomiast
7 kwietnia (Niedziela Bożego Miłosierdzia) o godz. 19:15 w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odbędzie się spektakl Oratorium „Trzy Marie”, opowiadający historię Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej w kontekście męki i zmartwychwstania Jezusa. Przedstawienie nawiązuje do poliptyku „Ukrzyżowanie” z pruszczańskiej świątyni, wykonanego około 1500 r. w Antwerpii. Wstęp wolny.

Na zakończenie, 8 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18:00 w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po mszy nastąpi odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia” liderów grup apostolskich diecezji.

Bardzo proszę o modlitwę zwłaszcza o zdrowie i o zdolność dobrego organizowania czasu.

ks. Paweł Rybka
Moderator Diecezjalny
Ruchu Światło-Życie
Diecezji Bydgoskiej 
INTENCJA MODLITEWNA NA KWIECIEŃ:
O błogosławieństwo Boże dla podejmujących się trwania w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka oraz o dar rozeznania dla wszystkich zastanawiających się nad krucjatą członkowską.