Informacje Moderatora Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej 4/2025

Informacje Moderatora Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej 4/2025
Droga Diecezjalna Wspólnoto Oazowa!

Rozpoczął się maj – czas, który w sposób szczególny dedykowany jest w naszym kraju Matce Bożej. Wśród radosnych śpiewów o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa rozbrzmiewa wiele przepięknych pieśni maryjnych, a pośród nich: „Chwalcie łąki umajone”. Dla nas, członków Ruchu Światło-Życie, stanowi to okazję, by po raz kolejny przyjrzeć się Niepokalanej Matce Kościoła – Najświętszej Maryi Pannie, która jest dla nas wzorem nowego człowieka, oddanego w pełni Jezusowi Chrystusowi.


Ojciec Blachnicki, przechodząc od tajemnicy Maryi do tajemnicy Kościoła, pisał tak: „Każdy członek Kościoła ma być na wzór Maryi oddany Chrystusowi w sposób osobowy przez wiarę i miłość. Każdy ma przyjąć oddanie się jemu, Chrystusa Oblubieńca, we wzajemnym oddaniu siebie w Duchu Świętym przez wiarę i miłość. Na tym polega nie tylko bycie w Kościele, przynależność do niego, ale bycie Kościołem! Bo Kościół jest Oblubienicą Chrystusa – i to w poszczególnych swoich członkach, o ile one są oddane Chrystusowi w Duchu Świętym na wzór Maryi. W takim ujęciu Maryja jest w Kościele, jest Kościołem, jest jego typem. Aby zrozumieć, co to jest Kościół i co to znaczy być w Kościele, być Kościołem, wystarczy nam patrzeć na Maryję i odtwarzać w swoim życiu Jej postawę wobec Chrystusa” [F. Blachnicki, Tajemnica wielka – w Chrystusie i w Kościele. Charyzmat maryjny Ruchu Światło-Życie, w: Charyzmat i Wierność, Wydawnictwo Światło-Życie, Kraków 2022, s. 45].

Duchowość maryjna, którą zaproponował nam nasz Założyciel, w przepiękny sposób pozwala coraz głębiej rozumieć tajemnicę Kościoła. Stąd też śpiewane i przypisywane Maryi przymioty w Litanii Loretańskiej wskazują konkretne przestrzenie, w których możemy naśladować Niepokalaną Dziewicę, by jeszcze bardziej przybliżać się do Syna Bożego.

Papież Paweł VI w adhortacji apostolskiej Marialis Cultus podkreślał, że kult Matki Bożej powinien być integralną częścią chrześcijańskiego kultu, zakorzeniony w Objawieniu i oparty na solidnych fundamentach dogmatycznych. Ma on uwzględniać zarówno wyjątkową godność Maryi jako Matki Syna Bożego, jak i Jej rolę w historii zbawienia [por. Marialis Cultus, 56].

Widzimy wyraźnie w nauczaniu Ojca Blachnickiego, jak bardzo pragnął on, by duchowość maryjna Ruchu Światło-Życie rozwijała się w duchu autentycznego nauczania Kościoła. Dlatego maryjność Ruchu ma charakter: biblijny – czerpie z Pisma Świętego, ukazując Maryję w kontekście historii zbawienia; liturgiczny – zgodny z liturgią Kościoła, przy zachowaniu harmonii z pobożnością ludową; ekumeniczny – unikający przesady i nieporozumień wobec innych chrześcijan; antropologiczny – uwzględniający współczesną wrażliwość; trynitarny – wyrażający odniesienie do całej Trójcy Świętej; chrystologiczny – wszystko w Maryi odnosi się do Chrystusa; eklezjalny – odzwierciedla troski Kościoła i jego relację do Maryi; dogmatyczny – zgodny z nauczaniem o Bożym Macierzyństwie, Niepokalanym Poczęciu, Dziewictwie i Wniebowzięciu; historyczny – wolny od legend, skupiony na prawdzie Ewangelii [por. Marialis Cultus, 10, 22, 23, 25, 29, 31, 32, 38, 56].

Czcigodny Sługa Boży, ks. Franciszek Blachnicki, zauważa: „Maryja jest dla nas przykładem, jak i my powinniśmy swoje życie i wszystkie wydarzenia, których jesteśmy uczestnikami, przeżywać w świetle wielkiej, świętej historii zbawienia, w świetle Bożych planów zbawienia” [F. Blachnicki, Oto Matka Twoja, Krościenko 2000, s. 11].

Dlatego też pragnę prosić Was, drogie Siostry i Bracia wędrujący wspólnie drogą charyzmatu Światło-Życie, o zawierzenie Niepokalanej Dziewicy wszystkich spraw, które przeżywamy jako wspólnota. Na pierwszy plan wysuwają się wybory Pary Diecezjalnej. Trzeba je nie tylko roztropnie rozeznawać, ale przede wszystkim gorąco omadlać. Prośmy Matkę Bożą, by otaczała swoją opieką tych, którzy podejmą to zadanie.

Cieszę się bardzo, że razem z Agnieszką i Rafałem Staszewskimi mogliśmy prowadzić wiele głębokich rozmów o naszej diecezjalnej wspólnocie. Jeszcze bardziej raduje mnie kontynuowana już od dłuższego czasu praktyka przekazywania figury Niepokalanej Matki Kościoła z rodziny do rodziny. Dziękuję Wam, którzy podejmujecie tę modlitwę i zawierzacie całe dzieło Ruchu Maryi, naszej Matce!

Przed nami Oazy Żywego Kościoła – czas intensywnych rekolekcji, których nie jest w stanie zastąpić żadna forma roczna. To podczas nich wielu z nas zmierzy się z osobistymi pytaniami dotyczącymi życia rodzinnego, małżeńskiego i duchowego. Ksiądz Blachnicki stwierdził, że: „Pierwsze zadanie rekolekcji to uświadomienie sobie cudownych dróg Bożych w moim życiu (…). A drugie zadanie (…) to uświadomienie sobie swej bezgranicznej nędzy. I tej mego przeszłego życia, i tej, która jest teraz we mnie (…). Wiem, że ona jest wielka i że ja jestem wobec niej w dużej mierze ślepy” [F. Blachnicki, Trzy Nawrócenia, Krościenko 2001, s. 14].

Życzę Wam, by ten czas był doświadczeniem Bożej łaski. Mam nadzieję, że każdy członek naszej wspólnoty wie, jak bardzo są one potrzebne. Bez nich łatwo stać się tylko „grupą kawowo-refleksyjną”, bez prawdziwego zakorzenienia w Chrystusie. Warto spojrzeć na Maryję – Ona nie szukała wymówek, ale trwała przy swoim Synu.

Na koniec, pragnę podzielić się jeszcze jedną myślą naszego Założyciela: „Bóg także przy pomocy bardzo lichego narzędzia potrafi dokonać rzeczy wielkich i właśnie przez to, że tak lichego używa narzędzia, okazuje swą wielkość” [F. Blachnicki, Trzy Nawrócenia, Krościenko 2001, s. 14]. Czasem wydaje się nam, że nie podołamy – że jesteśmy zbyt „lichym” narzędziem. Ale przecież Słowo Boże zapewnia: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12,9) oraz „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię…” (Mt 11,28–29). Zaś Apostoł Paweł przypomina: „Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców…” (1 Kor 1,27).

Niech na nowo zabrzmią w naszych sercach słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 22 października 1978 roku: „Bracia i Siostry! Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i uznać Jego władzę! Pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, wszystkim ludziom! Nie lękajcie się! Otwórzcie, a nawet szeroko otwórzcie drzwi Chrystusowi! Otwórzcie dla Jego zbawczej władzy granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” Niech te słowa Wielkiego Papieża, który całe życie powierzył Maryi, będą i dla nas zachętą do konkretnego działania na wzór Niepokalanej! Z darem modlitwy,
ks. Paweł Rybka
Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie
Diecezji Bydgoskiej
INTENCJE MODLITEWNE NA KWIECIEŃ/MAJ:

1. O światło Ducha Świętego dla kardynałów na czas wyboru nowego papieża,

2. O liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz święte powołania biskupie,

3. O Dom dla Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej

4. Za maturzystów zdających egzamin dojrzałości, aby jak najpełniej rozeznali swoje powołanie.

5. O zatwierdzenie statutu Stowarzyszenia dla naszej Diecezji przez MSWiA

6. O otwartość i odwagę dla małżeństw do podjęcia obowiązków Pary Diecezjalnej DK w naszej diecezji od nowego roku formacyjnego