Orszak Trzech Króli 2020 r.

Orszak Trzech Króli 2020 r.

6 stycznia, 2020r., w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. W tym roku zupełnie nowa trasą.

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo , pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. O godz. 13.00 barwny orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Dzieciątku złożą pasterze, królowie i wszyscy uczestnicy orszaku.

Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza. W rolę króla afrykańskiego tradycyjnie wcieli sie pochodzący z Ghany, O. Izaak. Pasterze w darze złożą małemu Jezusowi gołąbka, symbol pokoju. Po raz pierwszy w naszym orszaku pójdą alpaki.

 

Rok 2020 to rok ważnych dat historycznych. Jedną z nich będzie 100 lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Akcentem nawiązującym do tego wydarzenia będzie udział grupy „Ferajna bydgoska i rekonstruktorzy” w orszaku. Wymownym znakiem będzie też miejsce zakończenia orszaku, jakim jest Stary Rynek.

 

Drugą ważną datą będzie 100. rocznica urodzin papieża Polaka. Z tej okazji ze sceny na Starym Rynku zabrzmi ulubiona kolęda św. Jana Pawła II, w wykonaniu samego papieża.