Relacja z sympozjum „Wolność – darem i wyzwaniem” zorganizowanego przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka

Relacja z sympozjum „Wolność – darem i wyzwaniem” zorganizowanego przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka

„Wolność – darem i wyzwaniem” to temat sympozjum zorganizowanego przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, bydgoski Ośrodek Fundacji Światło-Życie oraz Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. 26 października 2022 roku, w auli Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy zgromadziło się około 200 osób, głównie uczniów bydgoskich szkół branżowych i średnich, wraz z nauczycielami i wychowawcami.

Celem sympozjum było przedstawienie aktualnej sytuacji związanej w pogłębiającymi się zjawiskiem uzależnienia od alkoholu i zauważalnym znaczącym obniżeniem wieku sięgania młodzieży po używki, jak również połączenie sił różnych instytucji i środowisk, które w jakikolwiek sposób troszczą się o młodzież i wspierają procesy wychowawcze. Wolność – która była tematem wiodącym, to jak zaznaczył we wprowadzeniu ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk przede wszystkim odpowiedzialność, a nie „róbta co chceta”. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prezentacji pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny pani Grażyny Szabelskiej, która wskazała na niszczące dla rodzin skutki nieograniczonego dostępu do alkoholu, co wprost przekłada się na wzrost uzależnień i związanych z tym dramatów rodzinnych. Bardzo cennym, w opinii m.in. młodzieży klasy, której jestem wychowawcą był wykład ks. Wojciecha Ignasiaka, dyrektora Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego Fundacji Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach. Ksiądz Wojciech poruszył w swoim wystąpieniu, ubogaconym praktycznymi przykładami z codziennej działalności – temat wychowania człowieka zintegrowanego, jako fundamentu właściwie pojmowanej wolności.

Młodzi ludzie bardzo cenią sobie autentyczny przekaz wynikający z wewnętrznego przekonania o słuszności i celowości podejmowania nawet bardzo trudnych działań, a w tym konkretnym przypadku pomocy ludziom w podniesieniu się z alkoholowego upadku. Warsztaty Przemysława Gorzelaka psychologa z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy wywarły bardzo duże wrażenie na uczestnikach sympozjum.

„Loteria uzależnień” – przedstawiona w formie warsztatu, w której uczestniczyła liczna grupa młodzieży zapisała się znaczącą w pamięci chłopaków z Budowlanki, gdyż uświadomili sobie, że  doświadczeniem każdego człowieka może być uzależnienie, jeśli nie będzie właściwie korzystał z wolności. Szczególnie pozytywnym przeżyciem, również dla mnie jako wychowawcy był fakt, iż część mojej klasy, realizująca z własnej inicjatywy projekt badawczy dotyczący uzależnień nastolatków od różnych używek, podejmowała rozmowy kuluarowe zarówno z uczestnikami sympozjum, jaki i prowadzącymi, nawiązując kontakty i czerpiąc jeszcze obszerniejszą wiedzę w zakresie uzależnień bezpośrednio u źródła – od praktyków. Swego rodzaju uwieńczeniem sympozjum było świadectwo życia i podzielenie się odrobiną swojej twórczości artystycznej, przedstawione przez Macieja Białkę, rapera i prezesa Fundacji „Dobro się niesie”.

Dziękuję organizatorom, w imieniu przede wszystkim młodzieży, szczególnie w imieniu II klasy Technikum Budowlanego za podjęcie tego trudnego, a jednocześnie bardzo ważnego dla nas wszystkich tematu. Działania takie, nie tylko w ocenie nas wychowawców, ale także samej młodzieży należy upowszechniać poszerzając obszar oddziaływania i włączając w te dzieła również młodych ludzi, którzy dostrzegają te problemy i pragną się z nimi zmierzyć. Dziękujemy za otwartość, możliwość uczestnictwa w sympozjum, spotkania z ciekawymi ludźmi, praktykami w swojej działalności, wszystkie rozmowy, kontakty i za poświęcony czas.

Mariusz Odjas – wychowawca wraz klasą IIC Technikum Budowlanego w Bydgoszczy.