Relacje z biegu ks. Popiełuszki

Relacje z biegu ks. Popiełuszki

Relacje z Biegu Ks. J.Popiełuszki

W niedzielę 25 października 2015r., na starcie XXIII Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na placu parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy stanęło około 220 zawodników.

DSC 0191

Większość biegaczy to Bydgoszczanie, ale tradycyjnie przyjechały drużyny z: Golubia Dobrzynia, Płocka, Inowrocławia, Szubina, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Solca Kujawskiego, Chojnic, Bytowa. Po raz pierwszy przyjechała drużyna ze Zdun k/Wrocławia. Jak co roku w Bieg wpisała się grupa wędrowców z Oddziału Miejskiego PTTK „Piętaszki”, która tę samą trasę pokonała pieszo. Wyszli wcześnie rano o godz. 6.00 sprzed kościoła, w którym ks. Jerzy odprawił ostatnią Mszę Świętą.
Wszystkie drużyny biegaczy wraz z kibicami, opiekunami oraz organizatorami rozpoczęli Bieg od udziału we Mszy Świętej o godz. 9.00, po której miało miejsce złożenie kwiatów przed obeliskiem bł. ks. Jerzego oraz na grobie śp. ks. prałata Romualda Biniaka. Start miał miejsce o godz. 10.15, a do mety zawodnicy dotarli ok. godz. 14.00. Przedstawiciele drużyn przed krzyżem w Górsku złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Ostatni etap, ok. 2,5km od krzyża w Górsku do mety przy Centrum Edukacji Młodzieży wszyscy uczestnicy Biegu pokonali razem.
„W Biegu Popiełuszki chciałem uczestniczyć z kilku powodów. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest jednym z moich ulubionych świętych, więc to doskonała okazja do uczczenia Jego pamięci. Zarówno w kościele, w którym odbyła się ostatnia Msza Św. przed tragiczną śmiercią, jak i podczas biegu. Poza tym można pogłębić swoją wiedzę, poprzez wizytę w muzeum poświęconej Jego osobie. W dodatku jest to także wydarzenie integrujące nie tylko Bydgoskich wiernych ale także ludzi z całej Diecezji.”- powiedział Szymon Olszewski, kapitan drużyny oazy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie.
„Ten Bieg różni się od innych biegów tym, że nie jest to bieg na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Jest jeden wspólny dla wszystkich cel – oddanie hołdu Wielkiemu Człowiekowi, męczennikowi za wiarę bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Nie ma też wpisowego, a każdy zawodnik otrzymuje koszulkę z podobizną ks. Jerzego oraz pakiet startowy. Na zakończenie Biegu dla wszystkich przybyłych organizujemy gorący posiłek” – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, organizatorzy z ramienia Fundacji.