Patron kręgu drugiego przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy (rejon trzeci)
Św. Tomasz, Apostoł (+ ok. 67), zwany także Didymos, „Bliźniak”, należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go:
– kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć (J 11, 16),
– w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy (J 14, 5),
– osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa
(J 20, 19nn),
– nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu Jezusa (J 21, 2).
Św. Tomasz jest patronem architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów.
Atrybutami Świętego są: kątownica, kielich, księga, miecz, serce, włócznia, którą go przeszyto, zwój. Jest adresatem modlitw wiernych w chwilach zwątpień.
Według Biblii nie było go podczas ukazania się zmartwychwstałego Chrystusa apostołom. Gdy potem opowiadali mu o tym, nie chciał im uwierzyć, ale postawił warunek, że uwierzy, kiedy sam zobaczy Jezusa i dotknie Jego ran. Gdy Jezus pojawił się ponownie, poprosił nieufnego Tomasza, aby włożył palce w miejsca po zadanych ranach. Tomasz zdumiony wypowiedział słowa: Pan mój i Bóg mój.
W Mszale i w Liturgii Godzin jest modlitwa za wstawiennictwem św. Tomasza Apostoła:
Wszechmogący Boże, z radością obchodzimy święto Tomasza Apostoła, przez jego wstawiennictwo zachowaj naszą wiarę, abyśmy jak on uznali Twojego Syna za naszego Pana i mieli życie w imię Jezusa Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Fragment modlitwy odmawianej po litanii do św. Tomasza:
Święty Tomaszu, chwalebny Apostole, spotykając w Wieczerniku zmartwychwstałego Pana
i oglądając Jego rany, z całą pokorą wyznałeś Go swoim Panem i Bogiem. Pełen zaś łaski Ducha Świętego mężnie zniosłeś ciężkie trudy, niebezpieczeństwa i chwalebne męczeństwo do rozszerzenia Chrystusowego królestwa. Wspomóż nas swoim przemożnym wstawiennictwem i uproś nam łaskę modlitwy i zjednoczenia się z Bogiem, abyśmy naśladując Twoją wiarę pokornie chodzili w Bożej obecności i siebie samych uświęcili.
Bibliografia:
-http://www.apostol.pl/czytelnia/swieci-blogoslawieni,
-http://pustkow.c0.pl/gp.php?plik=swieci.php&m=7,
– http://brewiarz.pl,
-http://dziennikparafialny.pl/2012/swieto-sw-tomasza-apostola/.