św. Rita

św. Rita – Krąg II w  parafii p.w. Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy (Miedzyń), rejon IB

Krąg istnieje od 13 grudnia 1996r., pilotowany był przez 2 lata.

Animatorzy: Agnieszka i Adam Biegaj – od roku 2010

krg ii przy parafii p_html_m143ded91

Święta Rita jest jedną z najbardziej popularnych świętych na świecie. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, niedaleko Cascia we Włoszech. W wieku czternastu lat wyszła za mąż, za Pawła Ferdinando Mancini. Z tego małżeństwa urodzili się dwaj synowie. Związek ten był jednak bardzo nieudany. Mąż Rity zginął zabity w porachunkach mafii. Kiedy zginął, synowie postanowili go pomścić, a Rita, jako matka, cierpiała nie umiejąc ich od tego odwieść. Bojąc się, by nie kontynuowali walk, prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj młodzieńcy zmarli podczas epidemii.

 

Jako wdowa wstąpiła do zakonu augustianek w Cascia. Marzyła o tym od dzieciństwa, ale okoliczności tak się układały, że ciągle musiała robić coś innego. Była żoną, matką, wdową, a dopiero potem została zakonnicą. Dzięki temu wszystkie stany mogą ją dziś prosić o wsparcie w modlitwie – każdego zrozumie.

Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Rita odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji. Zmarła 22 maja 1457 r.

 

Kult świętej Rity rozpoczął wraz z jej śmiercią. Cuda nie przestały się mnożyć: uzdrowienia i nawrócenia. Papież Urban VIII podpisał dekret o beatyfikacji w roku 1628. Papież Leon XIII kanonizował ją 24 maja 1900 roku, wyznaczając jej święto na dzień 22 maja.

 

Św. Rita jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych.