X Bydgoski Orszak Trzech Króli

X Bydgoski Orszak Trzech Króli

Szczęść Boże!

Trwają przygotowania do dziesiątej edycji Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2022 r. przejdzie ulicami naszego miasta. Trzej królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę podążą za gwiazdą w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Przemarsz zakończy się przy Stajence, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar złożą dary i oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Przejściu Orszaku towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd.

 

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a’ Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Ok godz. 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami; Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon  Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd, na którym pojedzie król Afrykański przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).

 

Hasło Orszaku Trzech Króli 2023 brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Hasło ma nam przypomnieć o Gwieździe Betlejemskiej, która prowadziła Mędrców do miejsca narodzin Jezusa. Gwiazda prowadząca Mędrców jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą nam wskazywać właściwy kierunek.

 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój. Stroje dworzan można wypożyczyć u odpowiedzialnych za orszaki królewskie. Rodziny z młodszymi dziećmi zachęcamy do przebrania się za aniołów i pasterzy. Ta grupa pójdzie w orszaku, zaraz za gwiazdą. Młodzież oraz starszych zapraszamy do służby porządkowej na trasie przemarszu.

 

Kontakty :

  1. Orszak zielony – Aleksandra i Jakub Piatkowscy, tel. 664-152-051
  2. Orszak czerwony – Wioleta i Mariusz Odjas tel. 662-278-995
  3. Orszak niebieski – Dariusz Rogala tel. 604-522-227
  4. Zgłoszenia do ochrony Orszaku – Wojciech Chmielewicz, tel. 692-448-179

 

Więcej informacji na www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku (konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz”).

Szczegółowych informacji udzielają:  Regina i Marek Piątkowscy tel. 784-008-960.