Zaproszenie na Wesele Wesel

Zaproszenie na Wesele Wesel

XXIII Wesele Wesel – gość w dom, Bóg w dom

Tegoroczne już XXIII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesele Bezalkoholowe Wesele Wesel 2017 odbędzie się w dniach 3-6.8.2017 na Kaszubach w Trąbkach Wielkich i Gdańsku. Serdecznie zapraszają na nie organizatorzy. Tradycją jest liczny udział dzieci w każdym wieku (od malucha po kandydatów do małżeństwa). Program oraz formularz rejestracyjny są od 5 czerwca dostępne na stronie www.weselewesel.pl

Trąbki Wielkie to wspaniałe miejsce dla letniego wypoczynku ciała i duszy. Przepływa tędy rzeka Kłodawa, dopływ Motławy, wokół której rozciąga się rezerwat przyrody „Dolina Kłodawy” z unikatowymi gatunkami flory. Wypoczywać można nad otoczonymi lasami i buczynami Jeziorem Małym, Przywidzkim czy Sobowidzkim. A nad tym pięknym miejscem od stuleci czuwa Matka Boska Trąbkowska z Dzieciątkiem w swym słynącym cudami obrazie, umieszczonym w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele.

Błogosławiony Ksiądz Bronisław Markiewicz zdrajcami narodów nazywał wszystkich, którzy chcieliby wychowywać dzieci i młodzież z kieliszkiem wódki czy szklanką piwa w dłoni. Małżonkowie mający wesele bezalkoholowe to osoby dojrzałe do macierzyństwa i ojcostwa.

Promocją idei wesel bezalkoholowych w Polsce. od dwudziestolecia zajmuje się ruch Wesele Wesel. Spotkania Wesela Wesel mają formę kilkudniowego wesela na wzór staropolski – prócz całonocnego bezalkoholowego balu weselnego uczestnicy oglądają sztuki teatralne, występy zespołów ludowych, słuchają koncertów współczesnej muzyki, uczestniczą w wykładach, prelekcjach, warsztatach. Dla dzieci i młodzieży organizowane są warsztaty dobrej zabawy.

Wesele Wesel to spotkanie z regionalną kulturą. Koncertowało dla nas kilkanaście zespołów tanecznych, grup wokalnych i orkiestr m.in. „Grojcowianie” z Podhala, „Kujawianie” z Bydgoszczy, „Świerczkowiacy” z Tarnowa, „Sami swoi” z Tarnowa, „Promyczki Dobra” ze Starego Sącza, „Szlachta” z Łomży, zespoły kurpiowskie z Kadzidła i Myszyńca, Zespoły ludowe ziemi krośnieńskiej, „Drzewiczanie” z Gminy Drzewica oraz „Kozenianka” z Kozenina, a także Magda Anioł z zespołem, Antonina Krzysztoń, Viola Brzezińska i zespół 'New Day’, Jarosław Wajk, Jan Budziaszek, zespół Deus Meus, młodzieżowa orkiestra dęta z Dębicy, góralska orkiestra dęta ze Skomielnej Czarnej oraz grupa teatralna ze Skomielnej Białej.

Inicjatywę Wesela Wesel popierają instytucje państwowe, samorządowe oraz pozarządowe wszystkich szczebli, a także wiele firm prywatnych. Mówiąc o państwowych instytucjach patronował nam nawet Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodowie, marszałkowie województw, starostowie, burmistrzowie, prezydenci miast, wójtowie, sołtysi. Z prelekcjami występują radni, posłowie, pracownicy PARPy, służby samorządowe odpowiedzialne za przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz lokalne środowiska społeczne – stowarzyszenia, kluby itp. zajmujące się problematyką rodzinną jak i patologiami społecznymi. Wsparcia medialnego udzielają stacje telewizyjne, radiowe, czasopisma i gazety katolickie jak i nie posiadające profilu religijnego. Podczas gdy motywacja organizacji politycznych czy społecznych jest dla nas jasna, zaskakuje nas pozytywnie zaangażowanie wielu prywatnych przedsiębiorców, wyższych uczelni publicznych i prywatnych oraz prywatnych osób. Widać, że istnieje oddolne społeczne zapotrzebowanie na promocję wesel bezalkoholowych.

Inicjatorem i duszpasterzem spotkań Wesela Wesel jest ks. prałat Władysław Zązel, proboszcz z Kamesznicy, kapelan Związku Podhalan, członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski d/s Apostolstwa Trzeźwości.

Drodzy małżonkowie! Przybywajcie na Wesela Wesel rodzinnie. Niech wszyscy zobaczą normalny świat normalnych ludzi, gdzie cnotę nazywa się cnotą i cnotę się pochwala.