RELACJE Z TURNIEJU

RELACJE Z TURNIEJU

RELACJE Z TURNIEJU  (zdjecia w galerii)

Rodzice i dzieci razem w piłkę halową – VII Oazowy Turniej Piłki Halowej o Puchar JE Biskupa Jana Tyrawy
16 zespołów, około 150 zawodników i jeszcze raz tyle kibiców, cały dzień zmagań sportowych, ale przede wszystkim czas radości, rekreacji i integracji, czyli 17. marca w Bydgoszczy odbył się VII Oazowy Turniej Piłki Halowej. Tym razem walka toczyła się o Puchar Jego Ekscelencji Biskupa Jana Tyrawy Ordynariusza diecezji bydgoskiej. Jednak turniej ma charakter otwarty, gdyż oprócz czternastu drużyn z diecezji bydgoskiej wielką radością było gościć dwie drużyny (oazę młodzieżową i Domowy Kościół) z Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu (archidiecezja gnieźnieńska). W tym roku 9 zespołów reprezentowało Oazę młodzieżową, a 7 Domowy Kościół.

Turniej, w którym najważniejsze nie jest zwycięstwo, ale gra w duchu fair-play wpisał się już na trwałe w kalendarz wydarzeń w Bydgoszczy i sukcesywnie wpływa na integrację i jednoczenie całego ruchu w diecezji. Zawodnicy, wśród których często ojcowie z synami grają w jednej drużynie, a niekiedy nawet w przeciwnych, walczyli z wielkim poświeceniem. Wspierali ich rozśpiewani kibice, którzy skakali i zdzierali swe gardła na trybunach. A warto było się starać, gdyż na najlepszych kibiców, tak jak w roku ubiegłym czekała nagroda specjalna: Złota Wuwuzela im. Natalii Płachty (pomysłodawczyni nagrody). Jednak turniej oazowy to nie tylko emocje sportowe. W przedsionku sali gimnastycznej Agnieszka Maliszewska zarządzała loterią fantową, z której dochód przeznaczony był na dofinansowanie rekolekcji. Działała również Diecezjalna Diakonia Słowa na czele z odpowiedzialną za nią Joanną Walczak. A dla wyczerpanych i zgłodniałych przygotowane było ciasto i coś do picia.
Mimo, że turniej rozgrywany był już po raz siódmy to co roku nie brakuje debiutantów. Podobnie było i teraz. Było ich aż pięciu. Swój debiut zaliczyły drużyny z Parafii p.w.: Zmartwychwstania Pańskiego (DK), Wniebowzięcia NMP (DK) z Przyłęk – jedyna drużyna z diecezji bydgoskiej, ale nie z Bydgoszczy, Zwiastowania NMP (DK) z Inowrocławia oraz dwie nowopowstałe, młodzieżowe wspólnoty fordońskie: św. Jana i św. Mikołaja, która zasłużyła na nieoficjalny tytuł najbardziej oryginalnej drużyny – nawet na czas rozgrywania meczów nie ściągali z głów czapek swego Patrona. Jednak największą sympatią wśród kibiców cieszyła się drużyna Oazy Dzieci Bożej z Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, która ani na chwilę nie przestraszyła się starszych i większych przeciwników, a dyrygował nimi „wieczny dzieciak boży” – Kamil Cichosz. Dodatkowym smaczkiem, który tylko podsycał rywalizację była obecność w połowie drużyn księży opiekunów wspólnot.
W czasie turnieju o godzinie 12 odwiedził nas ksiądz Biskupa Jan Tyrawa i przewodniczył wspólnie odśpiewanemu Aniołowi Pańskiemu, a następnie wygłosił krótkie słowo.
– Wierzę, iż jest to bardzo dobry przykład dla wielu młodych ludzi jak można poprzez sport integrować się nie tylko ze sobą nawzajem ale również ze wspólnotą Kościoła. Ksiądz Biskup wskazał na trzy filary rozwoju człowieka: rodzinę, szkołę oraz rozwijanie pasji, na przykład poprzez sport. Myślę, że ten turniej bardzo dobrze wpisuje się w powyższe słowa, dając możliwość pokazania rodzin i grup młodzieży wspólnie bawiących się i jednocześnie rywalizujących w turnieju piłki nożnej. Uważam, iż turniej wypadł wspaniale i jest to typ inicjatywy, który warto wspierać – powiedział Jakub Piątkowski, kierownik ośrodka Fundacji Światło – Życie w Bydgoszczy, która w tym roku po raz pierwszy była organizatorem zawodów.
Jednak pomimo, że turniej jest amatorski to poziom sportowy z roku na rok jest coraz wyższy, o czym świadczyć może fakt, że żadnej drużynie nie udało się wygrać wszystkich meczów. Ostatecznie najlepsze okazały się drużyny z Bydgoszczy. Zwycięzcą, tak jak w roku ubiegłym została drużyna z Parafii p.w. św. Marka – Domowy Kościół, drugie miejsce zajęła drużyna z Parafii p.w. św. Mateusza – Oaza młodzieżowa, a na najniższym stopniu uplasowała się Oaza młodzieżowa z Parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, która w meczu o trzecie miejsce pokonała młodzież z Parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej.
Drużyna św. Marka obroniła wywalczony w 2011 roku tytuł i pokazała, że najważniejszy jest zespół, a nie indywidualności, gdyż pomimo że okazali się najlepsi i w trakcie turnieju nie przegrali żadnego meczu to ani jedna nagroda indywidualna nie powędrowała w ich ręce. Najlepszym zawodnikiem i królem strzelców zawodów został Filip Chmielewicz z Parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, a najlepszym bramkarzem wybrano Mariusza Matwieja z Domowego Kościoła przy Parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Męczenników. Natomiast najlepszymi kibicami okazała się młodzież z Inowrocławia, a więc Złota Wuwuzela została zdobyta przez przyjezdnych i wyjechała poza diecezję bydgoską.
Osobom i instytucją, które pomogły w organizacji tego przedsięwzięcia, a nie sposób ich teraz wszystkich wymienić bardzo serdecznie w imieniu organizatorów dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję w stronę księdza Biskupa Jana Tyrawy za to, że zgodził się objąć patronat nad turniejem oraz, że w natłoku swych obowiązków znalazł czas, aby nas odwiedzić i wygłosić słowo, a także Wyższej Szkole Gospodarki, która z niemałym rabatem już trzeci raz zgodziła się udostępnić nam przepiękną i funkcjonalną salę gimnastyczną. Tymczasem zawodnikom i kibicom mówię: Do zobaczenia za rok!

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA W VII OAZOWYM TURNIEJU:
I MIEJSCE: MAREK Domowy Kościół
II MIEJSCE: MATEUSZ Oaza Młodzieżowa
III MIEJSCE: WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE Oaza Młodzieżowa

IV MIEJSCE: MB FATIMSKA Oaza Młodzieżowa
V MIEJSCE: M. M. KOLBE Domowy Kościół, MBKM Domowy Kościół, ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE Domowy Kościół, ZWIASTOWANIE NMP Oaza Młodzieżowa – Inowrocław

IX MIEJSCE: A. BOBOLA (JEZUICI) Oaza Młodzieżowa, JAN Oaza Młodzieżowa, ŁUKASZ Oaza Młodzieżowa, M. M. KOLBE Oaza Młodzieżowa, MATEUSZ Domowy Kościół, MIKOŁAJ Oaza Młodzieżowa, WNIEBIOWZIĘCIE NMP, Przyłęki Domowy Kościół , ZWIASTOWANIE NMP, Inowrocław Domowy Kościół

Przebieg VII Oazowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej

MECZE FAZY GRUPOWEJ:
Marek DK 5–0 M. M. Kolbe OM
Mateusz DK 0–5 Zmartwychwstanie Pańskie DK
Mateusz OM 3–1 WNMP, Przyłęki DK
M. M. Kolbe DK 11–0 Mikołaj OM
Wniebowstąpienie Pańskie OM 10–1 Jan OM
MB Fatimska OM 9–0 Zwiastowania NMP, Inowrocław DK
MBKM DK 4–2 Łukasz OM
A. Bobola OM 0–8 Zwiastowania NMP, Inowrocław OM
Marek DK 1–1 Mateusz DK
M. M. Kolbe OM 0–7 Zmartwychwstanie Pańskie DK
Mateusz OM 0–0 M. M. Kolbe DK
WNMP, Przyłęki DK 7–0 Mikołaj OM
Wniebowstąpienie Pańskie OM 2–3 MB Fatimska OM
Jan OM 1–1 Zwiastowania NMP, Inowrocław DK
MBKM DK 4–0 A. Bobola OM
Łukasz OM 2–3 Zwiastowania NMP, Inowrocław OM
Marek DK 2–0 Zmartwychwstanie Pańskie DK
M. M. Kolbe OM 1–3 Mateusz DK
Mateusz OM 4–1Mikołaj OM
WNMP, Przyłęki DK 2–2 M. M. Kolbe DK
Wniebowstąpienie Pańskie OM 7–0 Zwiastowania NMP, Inowrocław DK
Jan OM 2–7 MB Fatimska OM
MBKM DK 2–0 Zwiastowania NMP, Inowrocław OM
Łukasz OM 6–2 A. Bobola OM

ĆWIERĆFINAŁY:
Marek DK 2–0 M. M. Kolbe DK
Mateusz OM 2–0 Zmartwychwstanie Pańskie DK
MB Fatimska 3–2 ZNMP OM, Inowrocław
MBKM DK 0–3 Wniebowstąpienie Pańskie OM

PÓŁFINAŁY:
Marek DK 4–1 MB Fatimska OM
Mateusz OM 5–3 Wniebowstąpienie Pańskie OM

MECZ O 3 MIEJSCE: MB Fatimska OM 1–8 Wniebowstąpienie Pańskie OM
FINAŁ: Marek DK 4–2 Mateusz OM