Orszak Trzech Króli 2019r.

Kalendarium

  6 stycznia 2019r., Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Orszak wyruszy z Placu Kościeleckich, a zakończy się w hali Łuczniczka. Już po raz szósty, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku […]

 

6 stycznia 2019r., Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Orszak wyruszy z Placu Kościeleckich, a zakończy się w hali Łuczniczka. Już po raz szósty, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

Trzej Królowie, którzy pochodzą z różnych stron świata reprezentować będą również trzy pokolenia. Król Afrykański, w rolę którego wcieli się O. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, Król Azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężów i ojców rodzin, natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel dziadków i pokolenia seniorów. Już po raz drugi grupa teatralna z KLO w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”, po obejrzeniu której nastąpi złożenie darów oraz pokłon Trzech Króli. Tegoroczny scenariusz orszaku będzie nawiązywał do nauczania Jana Pawła II. Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami.

Pochód zostanie ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz Jana Ignacego Paderewskiego, nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dodatkowym akcentem podkreślającym naszą ludową tradycję będzie udział grupy młodzieży w strojach kujawskich. Orszak Trzech Króli będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego.

Jak co roku zachęcamy rodziny z dziećmi od 6-12lat do włączenia się w królewskie orszaki.

Dzieci mogą przynieść rysunki ze skarbami, które chcą ofiarować Jezusowi lub słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Młodzież zapraszamy do pomocy przy zabezpieczeniu trasy przejścia orszaku. Zgłoszenia do służby ładu kierować do – D i R Kochańskich tel. 609-632-825 lub mail: kochasr@o2.pl

Kontakty do osób odpowiedzialnych za orszaki królewskie:

1. Orszak zielony – D i W Chmielewicz tel. 692-448-179 lub mail: udc@op.pl

2. Orszak czerwony – V i M Odjas tel. 501-341-786 lub mail: maniek.byd@gmail.com

3. Orszak niebieski – D i D Rogala tel. 604-522-227 lub mail: dorotarogala@vp.pl

Więcej informacji na www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku (konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz”).