Rekolekcje ewangelizacyjne

Rekolekcje ewangelizacyjne
ulotkat rekolekcje 1 
 

Rekolekcje dla małżeństw, rodzin, zakochanych

 

    P a r a f i a   p. w.  Ś w i ę t e j   T r ó j c y ,


22 – 24 października 2010 godz.19.00

Prowadzi ks. dr Grzegorz Barth, wykładowca KUL

w czasie rekolekcji zapewniamy opiekę dla dzieci

 

W tygodniu poprzedzajacym rekolekcje.

w dniach 16 – 21.10.2010 o godz. 19.00

zapraszamy na cykl koncertów modlitewnych:

 

 

15 październik 2010r.  Droga Krzyżowa w specjalnej oprawie plastyczno-muzycznej

droga krzyowa 2

  Jesteśmy po pierwszym dniu naszych przygotowań do rekolekcji. Z drżącym sercem czekaliśmy na rozpoczęcie Drogi Krzyżowej. Nie wiedzieliśmy jaka będzie frekwencja,a może będziemy tylko my, organizatorzy. Zrobiliśmy co w naszej mocy, resztę zostawiliśmy Duchowi Świętemu. I On naprawdę działa! Myślę, że nikt nie liczył osób wędrujących wokół kościoła Świętej Trójcy, ale z pewnością było nas kilkadziesiąt osób.

 Drogę poprowadził ks. Dariusz Okoński – misjonarz Św. Wincentego a’Paulo, Kapelan Szpitala Dziecięcego i Onkologii Dziecięcej. Doświadczenie Jego pracy wśród tych najmniejszych cierpiących było inspiracją do namalowania stacji Drogi Krzyżowej na szpitalnych koszulkach przez Panią Joannę Radkiewicz i później powstania tekstów Drogi napisanych przez Joannę Dłuską, łączących cierpienie Chrystusa z cierpieniem dziecka i jego matki.

  Stacje Drogi Krzyżowej czytała Magda Knioła, Śpiewał połączony zespół Domowego  Kościoła i Oazy młodzieżowej. Dziękujemy !

  Dziękujemy też wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. Zwłaszcza Ks. Krzysztofowi Budzie z parafii Św. Trójcy, ministrantom, Domowemu Kościołowi z rejonu III,  Dorocie i Zbyszkowi Płachtom, którzy czuwali nad całością.

 

Zespół ewangelizacyjny

 

16 października 2010r.- Dzień Papieski (oprawa muz. Grupa Moich Przyjaciół)

 grupa moich przyjaci ii Wieczór drugi. Na początku mała katastrofa – pokaz slajdów nie daje się
uruchomić. Robi się trochę nerwowo. Po chwili mocne słowa Jana Pawła II
skupiają uwagę słuchających i jakoś przechodzimy do porządku nad tą
wpadką techniczną . W przerwach między fragmentami przemówień papieskich śpiewał zespół Grupa Moich Przyjaciół. Śpiewy doskonale zestrojone z
atmosferą nostalgicznych wspomnień związanych z pielgrzymkami Papieża. Na koniec chwytamy się za ręce i śpiewamy „niesmiertelną” Barkę. Szkoda tylko, że tym razem było nas tak mało..
   Dziękujemy Grupie moich Przyjaciół za przygotowanie tego wieczoru i piękne śpiewy. Spotkamy się z Nimi jeszcze w poniedziałek. Warto przyjść i posłuchać!

 

17.10.2010r. Różaniec śpiewany przez Scholę przy kościele O Kapucynów

schola 4

 Dzień trzeci. Schola w pełnym składzie, z harfą, gitarami i kilkunastoma (chyba – nie liczyłem) wokalistami. Przewodniczy o. Tadeusz Gogół ze Zgromadzenia Zakonnego  Braci Mniejszych Kapucynów. Atmosfera skupienia i modlitwy.

 Odmawiamy, a właściwie śpiewamy różaniec wraz z zespołem. Modlitwa przeplatana pięknymi kanonami. Jak pięknie można się modlić !  Wszystkim śpiewającym i modlącym się dziękujemy za obecność.

 

 

18.10.2010r. Koncert zespołu Grupa Moich Przyjaciół

grupa moich przyjaci

 Dzień czwarty – występ zespołu Grupa Moich Przyjaciół.

 Po raz drugi spotkali się z nami i pozwolili nam cieszyć się ich talentem. Pełni radości i zapału.

 Dziękujemy im i przede wszystkim Panu Bogu za tych, których tak hojnie obdarzył.

 

 

 

 

19.10.2010r. Koncert organowy –  o. Marcin Ciechanowski

  ojciec marcin2Kolejny dzień przedrekolekcyjny. Gra Ojciec Marcin Cieszkowski, wywodzący się z tej parafii. Muzyka na przemian to trzęsie murami świątyni , to koi serca słuchających.

  Królewski instrument, którego możliwości poznajemy w mistrzowskim wykonaniu. Dziękujemy Ojcu Marcinowi, że dał nam taką możliwość.Chwilę po koncercie mogliśmy chwilę porozmawiać z artystą w habicie. Okazuje się, że opiekuje się kręgami Domowego Kościoła w Toruniu i chętnie przyjedzie do nas w charakterze rekolekcjonisty.

20.10.2010r. Koncert harfowy – Maria Dłuska

  Szósty dzień przyniósł niespodziankę. Z powodu konieczności występu na środowym przedstawieniu w operze nie mogła wystąpić zapowiadana Marysia Dłuska. Na szczęście poproszony w trybie awaryjnym Michał Zator, student poznańskiej Akademii Muzycznej dostarczył nam wielu wrażeń nie tylko graniem na harfie, ale też swoim lirycznym śpiewem.Wysłuchaliśmy głównie utworów napisanych przez samego wykonawcę.Pieśni śpiewane w języku angielskim klimatem nawiązywały do starych utworów celtyckich,z którymi najczęściej kojarzony jest instrument, na którym grał młody artysta. Publiczność nagrodziła wykonawcę gromkimi brawami. Wieczór zakończyliśmy modlitwą w intencji rekolekcji i błogosławieństwem Ks. Proboszcza Bronisława Kaczmarka.

21.10.2010r. Jazz w kościele.

 jazz1 Ostatni dzień przed rekolekcjami, ostatni z koncertów. Jazz w kościele. Grają: Miłosz Gawryłkiwicz na trąbce, Piotr Mania -rhodes – czyli pierwowzór dzisiejszych syntezatorów, Michał Rybka – kontrabas, Artur Lawrentz – perkusja.Mocne dźwięki, jazzowe frazowanie.

  Dla wielu słuchających jest to pewnie pierwszy kontakt z tego typu muzyka na żywo.Jak powiedział Ksiądz Proboszcz Bronisław Kaczmarek muzyka, poruszająca serca i umysły, przenikająca aż do nerek. Dżwięki inspirowane staropolską muzyką religijną.Wybrzmiewają motywy Bogurodzicy, pieśni wielkopostnych. Niezwykły wieczór kończymy oczywiście modlitwą w intencji rekolekcji.

 

Diakonia Ewangelizacji

Po rekolekcjach.

Jesteśmy po rekolekcjach. Pewnie wszyscy zadajemy sobie pytanie: jakie będą ich owoce. Myślę, że każdy z nas powinien zajrzeć w swoje wnętrze i odpowiedzieć na pytanie: czy ten czas był czasem przemiany mnie samego, co zrozumiałem, co chcę i mogę zmienić?

Czy owocem rekolekcji będą nowopowstałe kręgi Domowego Kościoła? Nie wiemy.

Widzieliśmy szczęśliwe twarze, ludzi stojących w kolejce przed konfesjonałem, mimo późnej, wieczornej pory (na długo po zakończeniu nauk rekolekcyjnych), ludzi czekających na możliwość odmówienia nad nimi modlitwy wstawienniczej. To nie może być tylko dzieło człowieka.

Jednak Pan Bóg działa przez ludzi. Chcemy więc podziękować tym, którzy zgodzili się być Jego narzędziem. Oczywiście należałoby zacząć od Księdza Grzegorza Bartha, który zawierzywszy  tak mocno Duchowi Świętemu dał się Mu prowadzić i mówił do nas z mocą, jakiej dawno nie słyszeliśmy.

Atmosfera i nastrój rekolekcji w dużej mierze budowana jest w oparciu o śpiewy, które pozwalają nam w zależności od okoliczności wejść głębiej w modlitwę lub wyrazić swój entuzjazm gromkim śpiewem czy też nawet, jak to miało miejsce w czasie rekolekcji, rytmicznym klaskaniem. Wiele godzin ciężkich prób sprawiło, że nasi muzycy wywiązali się z tej roli doskonale. Wszystkim im serdecznie za to dziękujemy.

Rekolekcje nie doszłyby do skutku, gdyby nie praca wielu osób, które odpowiedzialne za poszczególne zadania budowały  to nasze wspólne „dzieło”. Dziękujemy Ewie i Józkowi, Ani i Rolandowi, Magdzie i Jarkowi, Tani i Mariuszowi, Magdzie i Sławkowi. Bardzo za wszystko dziękujemy Dorocie i Zbyszkowi. Dziękujemy za piękne zdjęcia Tomkowi. Dziękujemy „komputerowcom” – Jurkowi, Małgosi i Jankowi. Dziękujemy Jackowi wszystkim, którzy służyli podczas nabożeństw i mszy świętej.

Wiemy, że wiele osób włączyło się w dystrybucję ulotek i plakatów, że wielu modliło się w intencji rekolekcji ( nie tylko we wtorki).

Dziękujemy małżeństwom i Natalii za świadectwa. Rekolekcje wiele by straciły, gdyby nie Wy.

Jesteśmy wdzięczni parze diecezjalnej Reni i Markowi – bardzo czuliśmy, że nas wspieracie.

Trudno też nie podziękować wszystkim, którzy wsparli rekolekcje finansowo.

Na koniec dziękujemy tym, którzy przygotowali dzień wspólnoty – zupełnie zdjęto go z naszych głów.

Było Was wielu i dziękujemy Wam wszystkim i Panu Bogu za Was.

Chcielibyśmy jeszcze podkreślić, o czym zresztą mówiliśmy już w kościele wielką pomoc, życzliwość i przychylność Księdza Proboszcza, Wikariusza Generalnego naszej diecezji – Bronisława Kaczmarka oraz wszystkich Księży Wikariuszy , a także Pana Kościelnego. Cierpliwie znosili wszystko to, co działo się przed, w trakcie i po rekolekcjach.

Księża wiele czasu spędzili w konfesjonałach.  Przypomnijmy, że przed rekolekcjami, przez siedem kolejnych wieczorów odbywały się wydarzenia związane z przygotowaniami do rekolekcji: Droga Krzyżowa, Wieczór Papieski, koncerty.  Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w te wieczory od strony organizacyjnej, wykonawczej jak i tym, którzy przez swą obecność i modlitwę byli dla nas wsparciem.

Owoce rekolekcji powierzamy Panu Bogu, przez ręce Maryi, Niepokalanej Matki Kościoła.

 

Asia i Marek